Home Geo prehľad Laserové skenery |
LASEROVÉ SKENERY Leica HDS |
Novinka júl 2007 : ScanStation2 Teraz 10 x rýchlejšie
|
Výrobný program Leica HDS
Laserové skenovanie je v súčasnosti najefektívnejšia metóda priestorového merania a následnej tvorby priestorových modelov (3D) z nameraných údajov. Princíp skenovania je založený na na meraní tranzitného času prechodu laserového lúča od prístroja k objektu a späť. Zásadný rozdiel od klasických laserových diaľkomerov je v množstve zameraných bodov za relatívne krátky okamžik. Laserový skener zameria v určitom zornom poli tzv. „mračno bodov“. Je to v podstate mriežka bodov (raster), ktorá má pravidelné uhlové rozostupy. Pre každý bod mračna sú známe smery a vzdialenosť od prístroja, takže poznáme aj jeho priestorovú polohu. Software, ktorým je skener riadený, má aj špeciálne modelovacie funkcie, špecializované práve na spracovanie mračna bodov.
Na obr. vidieť jednotlivé fázy skenovnia: V ľavej časti je digitálna fotografia meraného objektu, v strednej časti ukážka skenu (mračno bodov) a v pravej časti CAD model po spracovaní softvérom CYCLONE. |
Výsledkom skenovania môže byť inteligentný vektorový 3D CAD model,
digitálny model objektu vo forme trojuholníkovej siete, rezy, vrstevnice
alebo len vlastné mračno bodov. Výhody skenovania:
Merací systém je zložený z dvoch komponentov: z vlastného skeneru a z ovládacieho CAD programu Cyclone®. Súčasťou skeneru je integrovaná videokamera, pomocou ktorej skener vyberie pracovnú oblasť. Po výbere pracovnej oblasti nasleduje vlastné skenovanie. Hustota skenovania je voliteľná podľa typu zameriavaného objektu. Skener je ovládaný bežným notebookom s programom Cyclone®. Súčasťou meračskej súpravy sú aj špeciálne ploché a pologuľovité terče, ktoré slúžia na geometrickú orientáciu a spájanie jednotlivých skenov (podobne ako vlicovacie alebo identické body). Obsluhu zabezpečuje 2-členná meračská skupina a skenovanie trvá iba niekoľko minút.
|
|
Typy laserových skenerov Leica HDS:
Programový balík CYCLONE® - najvýkonnejší softvér na spracovanie 3D skenov
Týmto programom môžeme pripravovať projekty, riadiť skenovací proces, spájať jednotlivé zábery a modelovať výsledný CAD výkres s následnou konverziou do bežne používaných formátov. Proces spájania skenov sa nazýva registrácia. Ako identické body sa môžu použiť pologuľovité terče. Pred registráciou sa vymodelujú sférické plochy terčov. Identifikácia potom prebieha cez stredy týchto sfér. Výsledkom je "mračno" bodov zo všetkých skenov v jednotnom súradnicovom systéme. Poslednou fázou je modelovanie. "Mračno" bodov sa transformuje do presného CAD modelu. Na tento účel má program Cyclone® rad funkcií, ktoré automaticky vpasujú preddefinované tvary (valce, roviny, sféry,...) na označené časti "mračien" bodov. Výsledkom je vektorový 3D CAD model, ktorý je možné transformovať do formátu, ktorý používa Váš zákazník, t.j. väčšinou DGN (MicroStation), alebo DWG, DXF (AutoCAD). |
Použitie
Laserové skenovanie sa najviac uplatní v oblastiach ako sú: priemyselné podniky s veľkým množstvom potrubných systémov, zameriavanie atypických interiérov a exteriérov budov, oceľových konštrukcií, strmých skalných stien a previsov. Jednou z najväčších výhod laserového skenovania je minimálny čas merania a zodpovedajúce krátke obmedzenie prevádzky skenovaného objektu, resp.bezkontaktné meranie bez obmedzenia prevádzky.
Rafinéria | Archeológia: Ramzes II | Turbína Gabčíkovo: Fotografia a mračno bodov |